Гіпсова штукатурка - зручний варіант для вирівнювання стін, він швидко сохне, легкий у роботі, дозволяє в лічені дні підготувати стіни для подальшого оздоблення. Тому плиточник, який прийшов на об'єкт укладати плитку, дізнається, що йому підготували гіпсову основу, а не традиційну цементну.
Більшість майстрів вже знають, чому гіпсова основа не найкращий варіант для укладання плитки. Гіпс при всіх своїх перевагах дуже швидко тягне вологу, через що стає пухким і втрачає міцність. Така основа не годиться для укладання плитки. Але й у цьому випадку є рішення.
Якщо приміщення сухе, основу необхідно ґрунтувати праймером, відсікаючи безпосередню взаємодію штукатурки та цементного клею. Якщо приміщення вологе, то основу ґрунтуємо, наносимо гідроізоляцію і робимо укладання плитки. Така інструкція має більшість виробників будівельної хімії. Але що ми маємо на практиці?
В інтернеті багато інформації або відео про те, як гідроізоляція легко знімається з гіпсової основи. Основною причиною цього є дуже слабкий верхній шар гіпсової штукатурки, а також застосування грунтовок, що не підходять для цієї операції.
У нашому експерименті ми не будемо описувати всі можливі версії та причини, а дамо практичну інформацію щодо застосування конкретних матеріалів. Ми застосували такі матеріали:
Ґрунтовки - PRIMER C (TM Litokol), PRIMER X94 (TM Litokol), Benferprim (TM Benfer)
Гідроізоляція - Benfer Acquashield - 2KF (TM Benfer), AQUAMASTER (TM Litokol)
Цементні клеї - WIM FLEX C2TE (TM WIM), K50 (TM Litokol), Benferflex-S1 (TM Benfer), сітка зі скловолокна.
Далі ми зробили різні варіанти з підготовки гіпсової основи (перед нанесенням ґрунтовки збивали глянець на штукатурці абразивним папером):
1 – ґрунт Benferprim – гідроізоляція Benfer Acquashield - 2KF, клей Benferflex-S1 укладання плитки на клей Benferflex-S1.
2 – ґрунт PRIMER X94, гідроізоляція Benfer Acquashield - 2KF, укладання плитки на клей Benferflex-S1.
3 – насічки на штукатурці – ґрунт Benferprim - укладання плитки на клей Benferflex-S1.
4 – насічки – ґрунт PRIMER X94 - шпаклівка тонким шаром клеєм WIM FLEX - укладання плитки на клей K50.
5 – насічки - ґрунт PRIMER C – шпаклівка тонким шаром клеєм WIM FLEX-укладання плитки на клей K50.
6 – насічки – ґрунт PRIMER X94 – тонким шаром клеєм WIM FLEX з армуванням сітки – укладання плитки на Benferflex-S1.
7 – насічки – ґрунт PRIMER C - шпаклівка WIM FLEX C2TE, ізоляція Benfer Acquashield - 2KF з армуванням сіткою - укладання плитки на Benferflex-S1.
8 – насічки – ґрунт PRIMER X94, шпаклівка WIM FLEX C2TE , ізоляція Benfer Acquashield - 2KF, укладання на Benferflex-S1.
9 – насічки – ґрунт PRIMER C – шпаклівка WIM FLEX C2 - ізоляція Benfer Acquashield - 2KF, укладання плитки на Benferflex-S1.
10 – насічки - грунт Benferprim - шпаклівка клеєм WIM FLEX C2-укладання на Benferflex-S1.
11– насічки - грунт Benferprim - шпаклівка клеєм WIM FLEX C2 - Benfer Acquashield - 2KF, укладання на Benferflex-S1.
12 – без ґрунтовки, AQUAMASTER, плитка.
Результати даного експерименту показали, що відірвати плитку без молотка і ломика неможливо, за винятком, коли не наноситься ґрунт зовсім, зразок розміром 200х200 мм витримує 75 кг на відрив.
Ми з'ясували, який ґрунт краще зміцнює основу. Тест показав, що глибокопроникні ґрунтовки більш ефективні на гіпсовій основі, ніж концентровані, які створюють плівку на поверхні. При обробці ґрунтами Primer C Benferprim з плиткою відривався шматок штукатурки завтовшки близько 5-8 мм. Основа, яка була не проґрунтована, була дуже слабкою, плитка знялася без особливих зусиль.
Також провели експеримент із нанесенням насічок на штукатурку та з натяжкою тонкого шару клею. Цей експеримент проводиться, якщо штукатурка вимагає додаткового вирівнювання. Клей за рахунок поглиблення в насічках добре тримається, щоб відірвати плитку потрібно застосувати ще більше зусиль, ніж тільки проґрунтовану.
Наступний тест був теж з насічками та шпаклюванням клеєм, але плюс з армуванням скловолокнистою лугостійкою сіткою, така поверхня ще міцніша, і тут в основному не витримувала плитка.
Далі були такі ж тести, але вже із застосуванням гідроізоляції, що дало ще позитивніший результат, основа стала ще міцнішою, плитку відривати максимально складно за допомогою молотка та зубила.
Наш висновок: гіпсова основа в санвузлах допустима для укладання плитки, у тому числі і важких великоформатних плит за умов додаткової обробки поверхні абразивом - застосування глибокопроникної ґрунтовки - нанесення гідроізоляції - клас клею не менше C2T для плит форматом до 600*600 мм, клеєм C2S1 плит більшого формату. Для невеликого вирівнювання до 5 мм можна застосувати клей цементний, бажано перед цим нанести насічки на штукатурку. Для більш щільної поверхні можна використовувати сітку.
Дані інструкції мають рекомендаційний характер, оскільки він не був узгоджений з виробниками матеріалів, які були використані для тестів. Тести були проведені, тому що на даному об'єкті в санвузлі основа з гіпсової штукатурки, марка та виробник не відомі. Плитка, що укладається - керамограніт розміром 1200 * 600 * 10мм.
Тести провели:
Лещенко Іван
Шевченко Олександр aleksandr.shevchenkо1979